Інформація про небезпечну (нехарчову) продукцію

5 порад для безпечного онлайн-шопінгу


Кілька кліків – і потрібний продукт з будь-якої країни доставлять до наших дверей.

Але як щодо безпечності придбаної продукції?

Держава наглядає за ринком, щоб захистити споживачів від потенційної небезпеки. Але самостійно ми так само можемо захистити себе від шкідливої продукції.

Рекомендуємо застосовувати дані поради усім споживачам, щоб купувати в інтернеті безпечно.

Знай, у кого купуєш

Купуючи щось у звичайному магазині, ви розумієте, кому можна повернути товар у разі проблем з ним. Важливо знати відповідну інформацію і у разі онлайн-шопінгу.

Чим більше інформації про виробника, імпортера чи продавця товару вам відомо, тим краще.

Звертайте увагу на контактну інформацію на сайті продавця, щоб розуміти, з ким спілкуватися у разі виникнення проблем.

У разі відсутності даних про адресу знаходження суб'єкта господарювання - власника інтернет-сайту та його організаційно-правової форми (ТОВ, ФОП та ін.) звертайтеся до відповідального органу - Держпродспоживслужби. Вона передасть вашу скаргу Кіберполіції.

Не купуй товари, що публікують у Системі швидкого оповіщення Safety Gate

Європейська Комісія веде список небезпечної харчової продукції, виявленої у продажу на ринку ЄС. Інформацію про це публікують щотижня у Системі швидкого оповіщення.


На сайті можна шукати речі за категоріями, брендом, країною походження, найменуванням, щоб дізнатися, який саме ризик від конкретної речі, небезпечність якого визнали компетентні органи країн ЄС. 

Наприклад, туфлі від NAF NAF містять надто високу кількість хрому, який може викликати алергію. Є аналогічний ресурс, який веде список небезпечної продукції у світі.

Також для оперативного отримання інформації підпишіться на щотижневі звіти у Системі оперативного сповіщення. Ви можете налаштувати отримання новин про небезпечну нехарчову продукцію за її типом, брендом, країною походження та ін. Наприклад, можна вибрати категорію "Продукти для догляду за дітьми" та країну походження – Україну. 


Перевіряй застереження щодо безпеки, коли купуєш іграшку

Уважно переглядайте картинки та матеріали щодо безпеки іграшок. Онлайн-інформація не завжди містить подібні застереження. Наприклад, іграшки непридатні для дітей до трьох років повинні мати піктограму, що вказує на таке обмеження.


Піктограма означає, що іграшка може містити невеличкі частинки, які дитина може проковтнути та задихнутися. В свою чергу іграшки для дітей до восьми років не можуть мати металевих чи гострих країв. Щоб дізнатися більше, рекомендуємо переглянути посібник про потенційно небезпечну продукцію від Європейського альянсу з безпеки дітей. Там можна знайти дієві поради, як вберегтися від шкоди та зробити життя дітей безпечнішим.

Читай інструкції про використання та роби правильний вибір

Неодмінно читайте інструкції, які надаються онлайн. Перевіряйте правила експлуатації продукту. Наприклад: Ігор купує велосипед для сина Олега. Він знає, що в інструкції з безпечного використання має бути вказівка мінімального віку чи зросту дитини, для якої призначений велосипед. Якщо Ігор не впевнений, що велосипед відповідає вимогам, він попросить продавця чи адміністратора сайту надати інформацію.

Важливо: будь-яка продукція, яку продають в Україні, повинна мати інструкцію українською мовою. Якщо ця вимога не дотримана, і ви не знаєте мови, якою написана інструкція, це обмеження вашого права на продукцію та її безпечне використання. У такому випадку рекомендуємо звернутися до Держпродспоживслужби.

Перевіряй відгуки про продавця та продукцію

Читайте, що пишуть інші користувачі про свій досвід використання цікавої для вас продукції. Чи не було в інших людей проблем із нею?

Відгуки про сайт також бувають корисними, адже вони дозволяють дізнатись, чи були раніше якісь проблеми з продавцем.

Деякі платформи дають можливість перевірити рейтинг продавця та дізнатися більше про нього. Ось як це відбувається, наприклад, у AliExpress: 


У Amazon також є рейтингова система, де покупці оцінюють кожного продавця. Там можна побачити загальний рейтинг та відсоток позитивних відгуків.

Перевіряйте контактну інформацію на сайті продавця, застереження щодо безпеки, читайте інструкції і у особливих випадках переглядайте звіти від RAPEX щодо виду продукції, який вас цікавить. Таким чином ви зможете захистити себе та свою сім’ю від потенційно небезпечних товарів, що розповсюджуються в інтернет-магазинах.

Отже, купуючи онлайн, будьте пильними.