Інформація про небезпечну (нехарчову) продукцію

Що таке ринковий нагляд

Що таке ринковий нагляд?

Усі ми часом купуємо нехарчову продукцію: побутову техніку, одяг, взуття, електроніку, мийні засоби та інше. Для очищення ринку від небезпечної продукції функціонує ринковий нагляд. Це функція нагляду за дотриманням вимог безпечності нехарчової продукції.

Основні цілі ринкового нагляду – захист споживачів від небезпечних товарів та захист бізнесу від недобросовісних конкурентів, що порушують правила безпеки при виробництві для отримання конкурентної переваги через зменшення витрат.

Як держава контролює дотримання вимог безпечності?

Спочатку це відбувається через встановлення загальних вимог до  видів продукції у формі технічних регламентів, оцінки відповідності на етапі проектування та виробництва продукції. Потім відповідальні органи ринкового нагляду контролюють відповідність вимогам шляхом оперативних та реактивних дій.

Для реактивного ринкового нагляду підставою є летальний нещасний випадок чи скарга споживача стосовно того чи іншого виду продукції. Перевіряється саме товар, використання якого призвело до нещасного випадку чи звернення споживача. 

Проактивний ринковий нагляд відбувається у відповідності з секторальним планом компетентного органу. Продукція для перевірки обирається у разі належності до підвищеного ступеня ризику чи наявності підстави вважати, що вона є небезпечною чи не відповідає встановленим вимогам.

Хто входить до системи ринкового нагляду?

Мінекономіки формує політику у сфері ринкового нагляду. Держпродспоживслужба, Держлікслужба, Держпраці, ДСНС, Укртрансбезпека, ДІАМ, Держекоінспекція, Адміністрації судноплавства, Адміністрації Держспецзв'язку, НКЕК власне здійснюють ринковий нагляд.