Ручні силові інструменти, зокрема електричні, використовуються як працівниками підприємств, так і простими громадянами. На відміну від роботодавців, приватні особи не мають зобов'язань з додержання правил експлуатації обладнання, тому відповідають за можливі нещасні випадки виключно своїм здоров'ям. Це робить звичайних людей більш вразливими для небезпек, що несуть інструменти.
Далі ми поговоримо про дії, які дозволять зробити експлуатацію ручного силового інструменту менш небезпечною та ризиковою для будь-яких користувачів. Слід зазначити, що під ручним силовим інструментом ми розуміємо ручний інструмент, що має силовий привід відмінний, ніж безпосередньо прикладене зусилля людини або тварини, наприклад, бензиновий або електричний двигун.
Які інструменти найнебезпечніші?
У європейській системі швидкого сповіщення про непродовольчі товари, що створюють серйозний ризик (RAPEX), біля 40% всіх сповіщень стосується саме ручних силових інструментів. Тобто це обладнання несе найбільші ризики для життя людей у побуті та на виробництві. Порізи, удари, ампутації – це неповний перелік травм, що може завдати такий інструмент. Причому багато з цих травм мають довгострокові наслідки.
Що стосується найнебезпечніших ручних силових інструментів, то до них відносяться:
· бензопили;
· газонокосарки;
· тримери;
· циркулярні пили;
· кутові шліфувальні машини;
· дрилі.
Навіть у побуті не рекомендується використовувати зазначені інструменти без первинного навчання у більш досвідчених користувачів.
Шляхи підвищення безпечності електроінструменту
Мінімізувати ризики при роботі з електроінструментом можна двома шляхами:
· придбавши безпечний інструмент;
· використовуючи інструмент згідно з правилами безпеки.
Безпечність продукції
Безпечність нехарчової продукції в Україні забезпечується системою інфраструктури якості. У цій системі імпортери та виробники несуть відповідальність за доведення того, що продукція відповідає вимогам безпеки, встановленим у технічних регламентах. У разі придбання ручного силового інструменту обов’язково звертайте увагу на ознаки виконання виробниками та імпортерами цих вимог.
Насамперед на інструмент обов'язково наноситься знак відповідності технічним регламентам (далі – знак відповідності), який підтверджує проходження продукцією процедури оцінки відповідності вимогам безпечності. У разі неможливості нанесення знаку безпосередньо на обладнання, він наноситься на пакування.
Знак відповідності має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.
Поряд зі знаком наноситься ідентифікаційний номер призначеного органу, що провів процедуру оцінки відповідності інструменту, зокрема Технічному регламенту безпеки машин.
Крім того, виробник силового інструменту наносить на нього розбірливе та незмивне маркування українською мовою, яке повинно містити такі відомості:
· найменування та місцезнаходження виробника та в разі необхідності його уповноваженого представника;
· позначення серії або типу інструменту;
· серійний номер (за наявності);
Перевіряючи додержання виробником вищезазначених вимог, ви зможете убезпечити себе від неякісного та небезпечного інструмента ще до його придбання.
Безпечність користування
Слід пам’ятати, що силові ручні інструменти безпечні лише за умови їх використання згідно правил та застережень, зазначених виробником у інструкції з експлуатації. Такий документ, відповідно до вимог Технічного регламенту безпеки машин, обов'язково додається до кожної одиниці товару. Важливість додержання вимог інструкцій з експлуатації детально роз'яснена у відповідному матеріалі на нашому сайті.
У виробничій сфері існують додаткові вимоги до безпечної експлуатації обладнання, які встановлюються нормативно-правовими акти з охорони праці. Ці вимоги до експлуатації перекликаються з вимогами до безпечності продукції. Так, згідно пункту 4 розділу ІІ Вимог безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками виробниче обладнання, яке надається працівнику та використовується ним, має відповідати вимогам відповідних технічних регламентів.
Але навіть використовуючи інструмент з електричним чи бензиновим двигуном у побуті, користувачу буде вкрай корисно ознайомитися з відповідними нормативно-правовими акти з охорони праці. Це зробить роботу з інструментом значно безпечнішою.
Бажаємо Вам здоров’я та безпечної праці!