Інформація про небезпечну (нехарчову) продукцію

Піротехнічні засоби: правила безпечного святкування


Побутові піротехнічні вироби в Україні набули широкого розповсюдження та стали невід’ємним атрибутом будь-якого святкового дійства. Але святкування з використанням феєрверків щорічно призводить до поранень тисяч українців, а також до виникнення десятків пожеж. У цій статті ми дізнаємося, яку ж небезпеку несуть піротехнічні вироби та як за їх допомогою забезпечити яскраве та безпечне святкування.

Фактори небезпеки піротехнічних засобів

При використанні феєрверків небезпека може виникнути внаслідок різних причин, але головними небезпечними факторами піротехнічних виробів є:

1. Полум’я або високотемпературний струмінь продуктів згоряння. Цей фактор характерний для феєрверків і небезпечний можливістю загоряння легкозаймистих речовин та предметів, які знаходяться поряд.

2. Палаючі елементи (зірки, іскри, шлаки). Така небезпека виникає при роботі римських свічок, салютів та інших виробів, ефект яких досягається розкиданням на висоті палаючих різнокольорових «зірок». Час горіння «зірок» підбирається таким чином, щоб вони встигали згоріти раніше ніж упадуть на землю. Але при неправильному розташуванні виробу іскри можуть підпалити підлогу.

3. Небезпечний склад продуктів горіння. Під час горіння піротехнічних продуктів повітря насичується великою кількістю речовин, шкідливих для здоров’я людини.

4. Звуковий вплив (тиск). Велика гучність при розриві піротехнічних виробів може викликати у глядачів відчуття дискомфорту або травмування органів слуху.

5. Механічне травмування. До найбільш небезпечної піротехнічної продукції слід віднести ракети. Їх стабілізатори, виготовлені з деревини, яка може деформуватися. В результаті виникає загроза непередбачуваної зміни напрямку польоту ракети та травмування оточуючих.

 Вимоги до піротехнічних виробів

Якщо ж ви все-таки вирішили придбати піротехнічні вироби, не нехтуйте правилами безпеки та обов’язково зверніть увагу на ознаки безпечності продукції.

Насамперед на піротехнічний виріб обов'язково наноситься знак відповідності технічним регламентам (далі знак відповідності), який підтверджує проходження продукцією процедури оцінки відповідності вимогам безпечності Технічного регламенту піротехнічних виробів. У разі неможливості нанесення знака відповідності безпосередньо на піротехнічний виріб, знак наноситься на пакування.

Цей знак підтверджує безпечність продукції та свідчить, що товар був завезений легально та має на території України особу, відповідальну за його якість.


Знак відповідності має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.

Поряд зі знаком відповідності наноситься ідентифікаційний номер призначеного органу, що провів процедуру оцінки відповідності піротехнічного виробу.

Крім того, виробник піротехнічних виробів наносить на них розбірливе та незмивне маркування українською мовою, яке повинно містити такі відомості:

· найменування та адреса виробника піротехнічного виробу або у разі, коли виробник не зареєстрований на території України, - також найменування та адреса уповноваженого ним представника - резидента України;

· найменування та тип піротехнічного виробу;

· вікові обмеження;

· клас піротехнічного виробу;

· інструкція щодо використання та зберігання піротехнічного виробу;

· місяць та рік виготовлення піротехнічного виробу;

· строк зберігання піротехнічного виробу;

· радіус небезпечної зони дії піротехнічного виробу;

· вага піротехнічної суміші та/або вибухової речовини.

 Слід завжди пам’ятати, що піротехнічні вироби безпечні лише за умови їх використання згідно правил особистої та пожежної безпеки! Також жодна піротехнічна продукції не буде небезпечною, якщо нехтувати вказівками, що зазначені виробником в інструкції до виробу.

 Основні правила поводження з піротехнічними засобами

 Якщо ви все ж таки вирішили придбати петарди, ракети чи феєрверки або плануєте перебувати в місцях їх масового застосування, суворо дотримуйтесь основних правил безпеки:

1.     Не купуйте петарди і феєрверки на стихійних ринках, в електричках, в підземних переходах, на торгівельних лотках, а тільки у спеціалізованих магазинах піротехніки.

2.     Не підходьте близько до місця проведення феєрверку (салюту).

3.     Не збирайте залишки ракет, що впали на землю, вони можуть вибухнути у вас в руках.

4.     Переконайтеся, що термін придатності продукції не закінчився. Багато нешкідливих «хлопавок» після довготривалого зберігання стають смертельно небезпечними.

5.     Бавлячись з вже купленою піротехнікою, не намагайтеся дізнатися, що у «ракети» всередині.

6.     Минайте стороною піротехніку з дефектами. Якщо корпус тріснув, роздувся або видно, що виріб був мокрим, навіть близько до нього не підходьте.

7.     Подивіться, чи немає на поверхні «ракети» сірого або чорного нальоту. У будь-який момент така ракета може спалахнути від тертя.

8.     Не підпалюйте шнур, який коротший ніж два сантиметри – після запуску ви не встигнете відбігти на безпечну відстань.

9.     Після забав з вогнем повітря насичується шкідливими продуктами горіння, тому обов’язково провітрюйте приміщення після використання піротехніки.

10.  Не пускайте ракети біля будівель, а тим більше всередині них.

11.  До будь-якого піротехнічного виробу не можна підходити раніше, ніж через дві хвилини після закінчення його роботи. А до багатозарядних краще треба не підходити ще довше.

Лише дотримуючись цих правил, ви зможете уникнути травм та інших неприємних пригод, водночас не наражаючи на небезпеку оточуючих. У разі виникнення пожежі невідкладно телефонуйте на екстрений номер Служби порятунку – «101».