Інформація про небезпечну (нехарчову) продукцію

Інструкція з експлуатації – інструмент запобігання побутовим травмам

При виборі споживчих товарів люди орієнтуються на власний досвід, відгуки у Інтернеті та загальні уявлення про продукцію. Але часто трапляється так, що придбаний товар не виправдовує очікування, має обмежений функціонал, у ньому не працюють деякі функції або ж прилад взагалі ламається при першому увімкненні. Одна з найпоширеніших причин таких проблем - небажання користувачів вникати в нюанси використання продукції.

                     Небезпеки ігнорування вимог інструкції з експлуатації                   

 Першою корисною функцією інструкції з експлуатації є попередження збоїв в роботі пристроїв та економія особистого часу. Наприклад, придбавши новомодний робот-пилосос, досить складно розібратися у всіх нюансах його роботи. А проігнорувавши посібник користувача, можна не просто довше розбиратися з особливостями пристрою, але й зовсім зламати його. Крім того, пропускаючи викладену у інструкції інформацію, власник ризикує значно вкоротити «життя» приладу.


ругою важливою функцією інструкції з експлуатації є забезпечення безпеки експлуатації продукції. Існує безліч категорій товарів, які несуть у собі небезпеку для людини у разі невиконання умов їх використання. Серед  такої продукції, насамперед, потрібно зазначити електроінструмент, електрообігрівачі, дитячі іграшки, мийні засоби, медичні вироби, феєрверки тощо. Необізнаність про правила експлуатації перелічених товарів може привести до травмування та навіть смертельного випадку.

 Яка продукція повинна супроводжуватися інструкцією з експлуатацією?

Вимоги до наявності інструкції з експлуатації у складі супровідної документації товарів визначаються двома сферами законодавства:

1.    Законодавством про захист прав споживачів.

2.    Законодавством про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції.

У Законі України "Про захист прав споживачів" зазначена необхідність наявності інструкції з експлуатації для певних категорій товарів, але цей закон не містить конкретики щодо змісту таких документів.

Більш детальні вимоги до інструкцій викладені у технічних регламентах, наприклад, у Технічному регламенту безпеки машин, дія якого розповсюджується на більшість побутового електроінструмента та садового електроінвентарю.

Треба зазначити, що багато виробників додає інструкції з експлуатації до товарів добровільно, навіть якщо це не потребує закон.

 Додаткова користь інструкції з експлуатації

У законодавстві багато уваги також приділяється вимогам наявності на товарах попереджувального маркування щодо їх безпечності та екологічності. Наприклад, всі іграшки, не призначені для дітей віком до 3 років, повинні мати відповідне маркування.


Іноді виробники розміщують попереджувальне маркування на інструкції з експлуатації або навпаки – текст інструкцій друкується на пакуванні. Тому споживачам важливо не тільки читати посібники з експлуатації, а й оглядати  пакування з метою виявлення додаткової важливої інформації.

Крім того, інструкції часто містять інформацію щодо гарантійних зобов'язань. Гарантія може не поширюватися на товар у разі невиконання правил його експлуатації, а дізнатися про них можливо тільки ознайомившись з інструкцією. Тому ігноруючи настанови виробника та користуючись пристроєм інтуїтивно, споживач може втратити свої права щодо гарантійного ремонту.

Зважаючи на важливість інструкції з експлуатації для безпеки та прав споживачів, рекомендуємо завжди перевіряти наявність цього документу та ознайомлюватися його змістом.