Інформація про небезпечну (нехарчову) продукцію

Особливості надання на ринку електричних велосипедів та самокатів

В результаті різкого зростання ринку електричних велосипедів, самокатів та гіроскутерів (далі – електричний транспорт) з'явилося чимало повідомлень про аварії за їх участі. Тому дуже важливо, щоб такий транспорт був безпечний для споживачів. Далі ми розглянемо вимоги до продажу електричного транспорту з точки зору державного ринкового нагляду, та розберемося, як споживачам обрати безпечний товар.

Зауважимо, що ми візьмемо до розгляду лише ті велосипеди та самокати, які не є дитячими іграшками у розумінні Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 р. № 151.

 Які технічні регламенти розповсюджуються на електричні велосипеди та самокати?

Від того, чи розповсюджується на продукцію дія технічних регламентів, залежать обов'язки виробників та розповсюджувачів такої продукції. Загалом на електричні велосипеди та самокати може розповсюджуватися дія трьох технічних регламентів:

1.      Технічний регламент безпеки машин, затверджений постановою КМУ Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62.

2.      Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання, затверджені наказом Мінінфраструктури від 17 серпня 2012 р. № 521.

3.      Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р.  1077. 

Чи розповсюджується на електричний транспорт дія певних технічних регламентів залежить від його технічних характеристик. Детально ця залежність відображена у таблиці нижче.

Технічний регламент

Потужність двигуна, Вт

та максимальна швидкість*, км/год

Чи розповсюджується дія технічного регламенту?

Технічний регламент безпеки машин

? 250 Вт та

? 25 км/год

+

> 250 Вт або

> 25 км/год

-

Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання

? 250 Вт та

? 25 км/год

-

> 250 Вт або

> 25 км/год

+

Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання

? 250 Вт та

? 25 км/год

+

> 250 Вт або

> 25 км/год

-

*під максимальною швидкістю розуміється швидкість, при якій автоматично вимикається електродвигун транспортного засобу.

 Які документи потрібні для продажу електричних велосипедів та самокатів?

Якщо на продукцію розповсюджується дія Технічного регламенту безпеки машин, то виробник складає декларацію про відповідність продукції вимогам технічних регламентів, додає її до кожного виробу, а також наносить на транспорт знак відповідності технічним регламентам. Цим суб'єкт господарювання підтверджує, що товар відповідає встановленим вимогам. Розповсюджувачі повинні контролювати наявність декларації та мають бути завжди готові пред'явити її покупцеві.


Аналогічно, якщо на продукцію розповсюджується дія Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, виробник складає декларацію про відповідність продукції вимогам цього технічного регламенту. Але додавати цю декларацію до кожної продукції не обов'язково.

Слід пам'ятати, що виробник має право скласти єдину декларацію про відповідність двом технічним регламентам та додати її до товару.

Отже всі електричні велосипеди та самокати з потужністю двигуна до 250 Вт та максимальною швидкістю до 25 км/год повинні супроводжуватися декларацією про відповідність та бути промарковані знаком відповідності технічним регламентам. Під час перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду мають право перевірити виконання цих вимог суб'єктами господарювання.

Що стосується електричного транспорту з потужністю двигуна більше 250 Вт або максимальною швидкістю більше 25 км/год, то до нього додається інша документація. Виробник повинен обов'язково додати до складу супровідної документації сертифікат відповідності колісного транспортного засобу (КТЗ) затвердженому типу. Кожен сертифікат повинен бути зареєстрований у реєстрі сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання. Наносити на таку продукцію знак відповідності технічним регламентам та складати декларацією про відповідність не потрібно.

 Як купити безпечний електричний велосипед або самокат?

Звичайно, при експлуатації будь-якого особистого транспорту, особливо велосипедів та самокатів, можливі падіння та травми. Але електричний транспорт несе й додаткові ризики, пов'язані з можливістю виходу з ладу двигуна, батареї або системи управління. Саме тому ця продукція підлягає оцінці відповідності технічним регламентам з метою підтвердження її безпечності.



Щоб мінімізувати ризики при експлуатації електричного велосипеду чи самокату, споживачам слід звертати увагу на наявність підтвердження відповідності продукції вимогам безпечності. До таких документів відносять:

·           для транспорту з потужністю двигуна більше 250 Вт або максимальною швидкістю більше 25 км/год – сертифікат відповідності КТЗ затвердженому типу;

·           для транспорту з потужністю двигуна до 250 Вт та максимальною швидкістю до 25 км/год – декларація про відповідність та наявність маркування товару знаком відповідності технічним регламентам.

У цій статті ми розглянули вимоги до електричних велосипедів та самокатів виключно з точки зору державного ринкового нагляду. Не слід забувати, що продукція повинна відповідати також іншим вимогам, зокрема вимогам законодавства у сфері захисту прав споживачів.