Інформація про небезпечну (нехарчову) продукцію

Небезпечність дискових (кнопкових) батарейок

Рік від року в усьому світі частішають випадки проковтування дискових (кнопкових) батарейок дітьми. За 2017-2019 роки кількість важких (аж до летальних) наслідків, що викликаються перебуванням батарейки в шлунково-кишковому тракті, збільшилася в 7,5 раз. Це пов'язано насамперед із зростанням використання літієвих акумуляторів, які викликають більш важкі ушкодження, ніж поширені раніше нікель-кадмієві.

Далі розберемось, як захистити дітей від небезпек дискових батарейок в іграшках та що робити, якщо нещасний випадок все ж стався.


Фактори небезпеки дискових (кнопкових) батарейок

Хто знаходиться у групі ризику?

Кнопкові батареї становлять серйозний ризик травмування, особливо у дітей віком 0–5 років. Маленькі діти зазнають найбільшого ризику внаслідок вузького стравоходу та схильності до розміщення дрібних предметів у роті, вухах та носі.


За статистикою, ризик проковтування батарейок збільшується у дітей від року до чотирьох років, а після п'ятирічного віку кількість таких випадків помітно знижується. Найчастіше ковтають батарейки хлопчики. У зв'язку з прогресуючим зменшенням розмірів елементів живлення, нерідко трапляються також випадки вдихання батарейок, попадання їх в ніс та слухові проходи.

Як діти можуть отримати доступ до батарейок?

Діти можуть отримати доступ до батарейок, якщо:

·      відсіки для елементів живлення відкриваються вільно;

·      елемент живлення іграшки (основний чи додатковий) знаходиться без упаковки або вона не захищена від відкриття дитиною;

·      іграшка неякісна та ламка, зміст батарейного відсіку стає доступним після звичайного падіння іграшки;

·      запасні або використані батарейки зберігаються у доступному для дітей місці.

Після операції з заміни, видалення чи вставки батарейок завжди аналізуйте, чи зможе дитина отримати до них доступ та запобігайте цьому.

 

Механізм отримання травми

Потрапляючи до шлунково-кишкового тракту людини, батарейки стають причиною електрохімічного опіку тканин. Розглянемо цей процес детальніше.

Після проковтування батарейки у вологому середовищі стравоходу або шлунку відбувається її коротке замикання, в результаті якого виникає електричний опік слизової оболонки і глибших тканин (артерій, легенів, серця, гортані та хребта). Серйозні травми можуть статися вже за дві години. Причому найнебезпечнішими з усіх є літієві батарейки, які володіють великим енергетичним зарядом і потужністю.



Хімічний опік тканини стається внаслідок розгерметизації батарейки та потрапляння її лужного змісту до шлунково-кишкового тракту. Луг може спричинити утворення глибоких виразкових дефектів. Слід пам’ятати, що чим довше батарейка знаходиться у тілі дитини, тим вище ризик її розгерметизації. Крім того, шкідливий вплив батарейки може посилюватися внаслідок абсорбції  її токсичних компонентів (цинку, ртуті, срібла) у загальний кровотік.

За статистикою майже 80% дітей, які проковтнули батарейку, мають ускладнення різного ступеня тяжкості. Серед них найнебезпечнішими є перфорації стінки шлунка, стравоходу або будь-якої ділянки кишки з розвитком гнійного медіастиніту або перитоніту.

 Поради щодо купівлі та експлуатації іграшок з батарейками

Виконання батьками наступних рекомендацій дозволить мінімізувати вірогідність проковтування батарейок дитиною.

 

Уважно читайте та виконуйте інструкції до іграшки

Виробник повинен наносити чітко видимі, розбірливі, зрозумілі та точні попередження на іграшку, прикріплений до неї ярлик (етикетку) або пакування та, у разі потреби, зазначати попередження в інструкціях з експлуатації, які супроводжують іграшку. Попередженням повинні передувати слова “Увага” або “Попередження”.

Інструкції для батарейних іграшок зі змінними дисковими батарейками повинні містити наступну основну інформацію в залежності від обставин:

·      типи елементів живлення, які можуть бути використані;

·      як видаляти і як вставляти батарею;

·      чи можна перезаряджати акумулятор;

·      як заряджати акумулятор;

·      повідомлення, що не слід змішувати акумуляторні батареї різних типів, а також нові батареї з уже використаними;

·      повідомлення, що старі батареї слід видаляти з іграшки;

·      повідомлення, що клеми живлення не можна закорочувати;

·      повідомлення орієнтовно наступного змісту: «Цей виріб містить дисковий акумулятор. Дисковий акумулятор може спричинити серйозні внутрішні хімічні опіки при ковтанні».

Контролюйте недосяжність батарейок для дітей

Діти не зможуть проковтнути батарейку, якщо виконувати наступні рекомендації:

·      виключіть можливість контакту дитини з батарейками під час першого розкриття упаковки іграшки;

·      зберігайте нові та використані батарейки, підготовлені до утилізації, в недоступному для дітей місці;

·      переконайтеся, що батарейний відсік надійно закритий та його не можна відкрити без спеціального інструменту;

·      поділіться цією статтею з вихователями, друзями, членами сім'ї та нянями.

Майте на увазі, що виробники зобов’язані забезпечити неможливість відкриття батарейного відсіку без спеціального інструменту або навичок. Якщо ця вимога не виконана, то є вірогідність, що іграшка не відповідає і іншим вимогам.

Перевіряйте відповідність іграшки вимогам національних технічних регламентів

Купуючи іграшку важливо пам’ятати, що її безпечність має бути підтверджена відповідними випробуваннями.

На вартому довіри товарі ви знайдете букви СЄ – це підтвердження відповідності товару європейським стандартам безпечності.


Також обов’язково перевіряйте наявність на іграшці українського знаку відповідності технічним регламентам у вигляді трилиснику.



Ці знаки свідчать, що іграшку таки перевірили в акредитованій лабораторії – аналізували, підпалювали, кидали – і дійшли висновку, що вона безпечна для дітей і її можна продавати в Європі та в Україні. Крім того, на офіційних товарах виробників повинне бути маркування українською мовою.

Якщо виникли сумніви щодо безпечності чи якості іграшки, вимагайте у продавця сертифікат якості та декларацію про відповідність технічним регламентам.

У жодному разі не варто брати іграшки занадто дешеві, сумнівного походження чи без товаросупровідних документів. Найкраще купувати дитячу продукцію в спеціалізованих магазинах, які можуть гарантувати вам її якість та безпечність!

Ознаки проковтування батарейки дитиною

Головнішою ознакою того, що дитина проковтнула батарейку є блювота свіжою, яскраво-червоною кров’ю.

Іншими симптомами можуть бути:

·      небажання їсти тверду їжу, блювання;

·      кашель;

·      зниження апетиту;

·      інтенсивне слиновиділення;

·      біль у животі, грудях або горлі.

За наявності вказаних симптомів та підозрі на проковтування батарейки слід терміново викликати швидку медичну допомогу або самостійно відвести дитину у хірургічний стаціонар.

Перші дії у разі проковтування батарейки

До надання спеціалізованої медичної допомоги додержуйтеся наступних рекомендацій:

·      не поїть і не годуйте дитину до того, як її огляне лікар, це може збільшити пошкодження;

·      якщо у вас є упаковка від батарейки або аналогічна батарейка, візьміть їх з собою у лікарню – це допоможе лікарю ідентифікувати тип батареї і її хімічний склад, від чого буде залежати тактика його подальших дій;

·      не викликайте блювання.

Не зволікайте з викликом лікарів при підозрі на проковтування батарейки дитиною, терміново зверніться за медичною допомогою!

Бажаємо здоров’я вам та вашим дітям!